Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Zanim kupimy wykładzinę
Posted by Hania in Wykończenia
Wykładzina dywanowa jest popularnym elementem wykończeniowym wnętrz. Czyni pomieszczenia bardziej przytulnymi i ciepłymi, pełni także rolę dekoracyjną. Jednak nawet najpiękniejsza wykładzina nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie w odpowiedni sposób dobrana i położona.
Mierzymy!
Niezbędna czynność, która pozwoli dokonać odpowiedniego zakupu. Zaczynamy od dokładnego wymierzenia pomieszczenia, w którym chcemy ułożyć wykładzinę. Do obliczeń doliczamy zawsze od kilku do kilkunastu centymetrów zapasu.
Wybieramy sposób montażu
Ułożenie wykładziny podłogowej jest w większości czynnością na tyle prostą, że z powodzeniem możemy zrobić to sami. Nie wymaga to użycia profesjonalnego sprzętu, ale w zależności od sposobu montażu, jaki wybierzemy, będziemy potrzebowali różnych materiałów oraz prostych narzędzi. Poniżej opisujemy pokrótce możliwe sposoby montażu wykładziny.
Układanie swobodne – jeden z prostszych i szybszych sposobów układania wykładziny, stosowany przeważnie w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Jego wadą jest fakt, że wykładzina może ulegać zniszczeniom oraz marszczyć się. Potrzebne są : wałek, nożyk, dwustronna taśma klejąca, szpachla (po jej krawędzi będziemy prowadzić nożyk podczas wyrównywani wykładziny przy cokołach ścian).
Przyklejanie dwustronna taśmą klejącą – metoda ta sprawdzi się, jeśli wykorzystamy ją w przypadku pomieszczeń, które nie są zbyt często odwiedzane. Jest to szybka metoda ułożenia wykładziny, jednak jej wadą jest fakt, że zamontowana w ten sposób wykładzina może ulegać marszczeniu. Potrzebujemy: dwustronna taśma klejąca, nożyk.
Przyklejanie klejem:
-wodorozpuszczalnym – sposób ten powoduje, że wykładzina dłużej zachowa trwałość i nie ulegnie zniszczeniom. Metodę tę stosujemy w pomieszczeniach powyżej 20 m² a także w tych często odwiedzanych. Jest to szybki i stosunkowo prosty sposób.
-profesjonalnym – stosujemy również w pokojach większych niż 20 m², jest to metoda najtrudniejsza, jednak w rezultacie otrzymujemy trwały i wytrzymały montaż.
W przypadku wybrania tych metod należy zaopatrzyć się w: klej, nożyk, szpachlę ząbkowaną (do nakładania kleju profesjonalnego) lub wałek (do kleju wodorozpuszczalnego) oraz wałek do wyrównania wykładziny.
Przed zakupem wykładziny należy więc bardzo dokładnie wymierzyć dane pomieszczenie oraz wybrać metodę jej montażu, która wydaje się nam najodpowiedniejsza. Dzięki temu będziemy mogli podczas jednej wizyty w sklepie zakupić wszystko, co niezbędne będzie do samodzielnego ułożenia wykładziny.
Foto:Photo credit: vajlentka / Foter / CC BY-NC-SA
Foto: Photo credit: The Shopping Sherpa / Foter / CC BY-ND