Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Możliwości inteligentnego domu
Posted by Wojtek in Bez kategorii, Sprzęt AGD/RTV
Najnowsza technologia może sprawić, że nasz dom będzie wiedział, jak nas obudzić, kiedy otworzyć okna i jaką stację radiową włączyć do śniadania. Brzmi niewiarygodnie? Inteligentna automatyka budynkowa sprawia, że wszystkie te rozwiązania są możliwe. Pytanie brzmi tylko, czy chcemy, aby dom działał za nas?
Nie jest jednak wątpliwością, że nowa technologia to nowe podejście do sprawnej organizacji, która umożliwia sterowanie i kontrolę większością urządzeń w domu. Budynek będzie tym samym żył zgodnie z rytmem domowników i wniesie nowy wymiar komfortu.
Instalacja
Najlepsze rozwiązania działają bezprzewodowo i nie wymagają podłączania całej sieci okablowania, itp. Systemy działają w oparciu o istniejącą w domu instalację poprzez montaż niewielkich modułów, które zapewniają inteligentną komunikację pomiędzy urządzeniami.
Czuwanie nad całością
Inteligentna technologia podnosi nie tylko komfort, ale także czuwa nad bezpieczeństwem. W przypadku pożaru lub zalania wodą, momentalnie otwiera drzwi i rolety, włącza alarm informując o tym mieszkańców lub zamyka zawory.
Cały system może być zintegrowany z telefonem, dzięki czemu wracając po ciężkim dniu z pracy, możemy jedną komendą dać sygnał do domu, który przywita nas odpowiednią muzyką, zaparzoną kawą lub przymkniętymi roletami.
Inteligentny dom w zależności od ustawień może oszczędzić do 30% energii elektrycznej i do 20% ciepła, ponieważ np. otwierając okna, system automatycznie wyłącza ogrzewanie lub gasi światła w pokoju, w którym nikt nie przebywa.
Zgodnie z upodobaniami
Technologia inteligentnych domów pozwala ustawić wszystkie urządzenia tak, aby najlepiej odpowiadały naszym potrzebom.
Jak może wyglądać przykładowy poranek? – m.in. w ten sposób:
Na godzinę przed pobudką system pobiera dane meteorologiczne i dostosowuje do nich dalsze działania tworząc np. odpowiednią temperaturą dopasowaną do naszych przyzwyczajeń.
Dom może obudzić nas włączeniem naszej ulubionej stacji radiowej i delikatnie podnosząc rolety. W porze zimowej system włącza oświetlenie do 30% przyzwyczajając nasz wzrok do światła dziennego. Gdy zdecydujemy się już zwlec z łóżka, dom wyczuwając ruch w sypialni, oświetla drogę do łazienki i kuchni. W tym samym czasie wanna napełnia się wodą, a w kuchni uruchamia ekspres do kawy. Gdy jesteśmy w łazience włącza się telewizor i otwierają okna, wpuszczając do środka powiew świeżego powietrza.
Oczywiście jest to tylko przykład możliwości, jakie niesie ze sobą inteligentna automatyka, bowiem są one o wiele większe. Jest pewne, że mieszkanie w takim domu, to zupełnie nowy komfort, który znamy z filmów o przyszłości. Jednak wiele osób woli pozostawać jeszcze przy tradycyjnych rozwiązaniach i nie chce, aby we wszystkim wyręczał ich komputer.