Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Montujemy zamek w drzwiach
Posted by Wojtek in Bez kategorii, Wykończenia
Zamek w drzwiach – każdy z nas spotyka się z nim niezliczoną ilość razy, ale mało kto zastanawia się, jak obejść się z zamkiem podczas montażu lub w przypadku uszkodzenia. A to od tego, jaki zamek i w jaki sposób zamontujemy go w drzwiach może zależeć bezpieczeństwo naszego domu. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi działaniami.
Istnieją dwa podstawowe typy zamków:
Zamek wpuszczany – nazywany również gniazdowym lub czopowym. Jest to typowy zamek, który współpracuje z klamką i jest wyposażony w rygiel poruszany kluczem.
Zamek nawierzchniowy – dodatkowe zabezpieczenie drzwi zewnętrznych montowane na ich powierzchni. Występuje z dodatkową wkładką bębenkową, cylindryczną lub na klucz i nie posiada mechanizmu zatrzaskowego.
Montaż zamka wpuszczanego
Jeżeli nabyliśmy drzwi, które nie mają odpowiedniego otworu, trzeba je wykonać samemu. W tym celu należy ustalić, na jakiej wysokości zamontować klamkę i dokładnie wymierzyć wszystkie potrzebne odległości (grubość i głębokość drzwi, ustawienie otworu na klucz). Następnie wykonujemy serię otworów jeden przy drugim na potrzebną głębokość. Używamy do tego wiertarkę wyposażoną w wiertło do drewna, prowadnicę i ogranicznik głębokości, co zapewni potrzebną precyzję.
Gniazdo wykańczamy dłutem i dodatkowo wycinamy miejsce pod płytkę oporową. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworów na klucz i klamkę. Trzeba pamiętać o dokładnym zmierzeniu odległości, zbyt dużej różnicy nie będziemy w stanie zasłonić okuciem, a niepotrzebna i wyeksponowana dziura w drzwiach – delikatnie mówiąc – nie będzie ładnie wyglądać. Jeżeli wszystko poszło dobrze, przykręcamy zamek śrubami do drewna i kończymy prace montując okucia (szyldy, rozety).
Trzeba jeszcze pamiętać o okuciu na futrynie i otworach na zatrzask i rygiel, ale jeżeli montaż zamka zakończony został sukcesem, z tym również nie powinno być problemu.
W przypadku, jeżeli chcemy tylko wymienić zamek, najistotniejsze jest określenie jego wymiarów (przede wszystkim wysokość i głębokość).
Montaż zamka nawierzchniowego
Tutaj również trzeba znać dokładne odległości (w tym przypadku krawędzi zamka od otworu na klucz). Następnie otwornicą do drewna wiercimy otwór na wkładkę zamka, a potem zwykłym wiertłem miejsca na śruby mocujące zamek do drzwi. Po zamontowaniu trzeba jeszcze przytwierdzić blokadę rygla.
W tym celu zamykamy drzwi i zaznaczamy na futrynie górną i dolną krawędź zamka, dopasowując płaszczyzny (w razie konieczności stosujemy podkładki dystansowe). Jeżeli wszystko zostało wykonane, przykręcamy blokadę i możemy się cieszyć z nowego zamka.
Montaż nie jest sprawą skomplikowaną, ale wymaga dużej precyzji. W przypadku jej braku dopasowanie wszystkich elementów nie będzie możliwe.