Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Montaż karniszy. Krótki poradnik
Posted by Wojtek in Bez kategorii, Wykończenia
Każde mieszkanie dobrze wygląda, jeżeli można je przyozdobić firanami lub kolorowymi zasłonami. Aby móc tego dokonać potrzebne są karnisze i ich odpowiedni montaż, żeby utrzymały nawet ciężkie tkaniny. Poniżej kilka wskazówek, jak przytwierdzić karnisze.
Rodzaje
Do wyboru mamy kilka modeli, które w zależności od naszych upodobań, będą się najlepiej sprawdzały w naszym wnętrzu. Przed zakupem należy więc przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Jednym z rozwiązań są – nieco już wychodzące z mody – szyny sufitowe. Wykonane są z metalu, w prowadnicy których znajdują się przesuwane rolki, na których montujemy żabki podtrzymujące firanki. Szyny mają różne wymiary, ale poszczególne elementy można łączyć w zależności od potrzeb.
Innym rozwiązaniem są karnisze krążkowe – pojedyncze lub podwójne. Wykonane są z najróżniejszych materiałów (drewna, mosiądzu, okleiny), które mogą wchodzić z sobą w różne konfiguracje.
Dla bardziej wymagających klientów dostępne są karnisze z osłoną dekoracyjną, które również mogą być wykonane z różnych materiałów. Mają możliwość montażu dowolnej ilości biegów, np. dla firanek, zasłon i kotar.
Karnisze typu zazdrostka są z kolei montowane na pojedynczym skrzydle okna w połowie jego długości za pomocą haczyków samoprzylepnych, bez konieczności wiercenia otworów.
Dla wszystkich powyższych istnieją różnego rodzaju akcesoria i podbory odpowiednie do różnych technik montażu, a także ozdobne dodatki, takie jak końcówki, klamry czy zatrzaski.
Montaż
Odległość pomiędzy górną krawędzią okna a karniszem powinna wynosić co najmniej 5 cm, a dla karniszy z osłoną dekoracyjną nawet 20 cm. Odległość pomiędzy ścianą i drążkiem to około 10-20 cm, przy czym należy uwzględnić szerokość parapetu i grzejnika. Z kolei pomiędzy krawędziami bocznymi okna a uchwytami karniszy powinno być nie mniej niż 20 cm. Umożliwi to swobodne rozsuwanie firan podczas otwierania okna.
W zależności od układu okna i oczekiwanego efektu, możemy wybrać odpowiedni system karniszy, dostosowany do montażu na ścianie okiennej, ścianach bocznych, suficie czy skrzydle okna.
Trzeba zwrócić uwagę, aby karnisz był przytwierdzony równo, dlatego najpierw należy wyznaczyć miejsca zamontowania wsporników. Jeżeli karnisz jest dłuższy niż 2,40 m trzeba zainstalować dodatkowy wspornik w połowie jego długości. Do ściany mocujemy je przy pomocy kołków rozporowych. Następnie wkładamy drążek, na którym uprzednio nałożyliśmy żabki. Całość wykańczamy mocowaniem elementów ozdobnych.
Montaż karniszy nie jest skomplikowany i w zasadzie może go wykonać każdy. Wystarczy wiertarka, kołki i można przystąpić do dzieła.