Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Jak dobierać grzejniki pokojowe?
Posted by copy in Wykończenia
Grzejniki pokojowe są niezbędnym wykończeniem każdego mieszkania. Skutecznie zapewniają nie tylko komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczenia, ale także coraz częściej stanowią element dekoracyjny dla wnętrza.
Działanie grzejników jest bardzo proste – opiera się na zasadzie konwekcji oraz promieniowania. Konwekcja opiera się na zasadzie podgrzewania mas powietrza znajdujących się w grzejniku, a następnie do jego przekazywania poprzez cząstki powietrza. Promieniowanie działa na zasadzie wydzielana ciepła całą powierzchnią. Konwekcja jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż promieniowanie. Konwekcja bowiem pozwala na utrzymanie stałej temperatury powietrza w całym pomieszczeniu. Inaczej działają grzejniki stalowe, płytowe – gdzie woda gorąca przepływa przez kolejne kanały wodne, a przez to oddaje ciepło płycie – ta następnie oddaje całe ciepło do otoczenia.
Wyróżnia się kilka rodzajów grzejników pokojowych. Dzieli się je przede wszystkim na dwie grupy – grzejniki stalowe oraz pozostałe (miedziane oraz aluminiowe). Dawniej w domach stosowano grzejniki żeliwne – obecnie jednak odchodzi się od nich i zastępuje się je nowoczesnymi – np. aluminiowymi. Zaleca się, aby w jednym obwodzie stosować jeden rodzaj grzejników. Posiadając jeszcze stare, żeliwne grzejniki warto jest odpowiednio zaplanować ich wymianę na nowe, aby zdążyć przed okresem grzewczym. Zastosowanie grzejników stalowych jest stosunkowo tańszym rozwiązaniem aniżeli grzejników wykonanych z aluminium. Ten typ jednak posiada więcej form niż grzejniki aluminiowe. Ten typ może być stylizowany na stare żeliwne grzejniki lub też na zupełnie nowoczesny wygląd. Grzejniki stalowe są cięższe, ale mają duże możliwości regulacji wymiarów. Konwekcja zaczyna się w nich już po pięciu minutach, przy temperaturze 32-35 stopni Celsjusza.
Grzejniki aluminiowe i te wykonane z miedzi są bardzo lekkie, a dodatkowo mają bardzo dobre właściwości przewodzenia ciepła. Konwekcja zaczyna się już po pierwszych 3 minutach, po osiągnięciu temperatury 26 – 27 stopni Celsjusza. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem przy konstrukcji grzejników aluminiowych jest możliwość ich podziału na tak zwane żeberka. Daje to możliwość dostosowania powierzchni grzewczej do danego pomieszczenia. W jednym użyje się więcej żeberek ze względu na dużą powierzchnię pomieszczenia, a w drugim zaledwie paru. Więcej w artykule Grzejnik elektryczny – kiedy warto go kupić?