Ostatnie wpisy
Dekorujesz?
Najnowsze komentarze
Tagi
aranżacja
aranżacja kuchni
aranżacja mieszkania
aranżacja wnętrz
aranżacja łazienki
aranżacje
bezpieczeństwo domu
brodzik
dom
drzwi
dywan
grzejniki
grzyb
kabina prysznicowa
karnisz
kuchnia
małe przestrzenie
metoda iniekcyjna
mieszkanie
montaż
ogrzewanie
ogród
oświetlenie
plac zabaw
pleśń
podłączenie pralki
pomysły
pralka
prysznic
remont
rynny
schody
system centralnego odkurzania
tapeta
wilgoć
wnętrza
wykorzystanie przestrzeni
wykończenia wnętrz
wykładzina
zabudowa
zamek w drzwiach
łazienka
środek hydrofobowy
środki grzybobójcze
światło
Montaż rynien PCV
Posted by Wojtek in Bez kategorii, Materiały budowlane
Elementem każdego domu są rynny, które odprowadzają wodę z dachu, co chroni nie tylko naszą elewację przed zaciekami, ale także podwórko przed dodatkową ilością wody. Aby całość była dobrze przymocowana i skutecznie spełniała swoją rolę muszą być jednak spełnione określone warunki podczas montażu.
Przygotowania
Rynny rozmieszczamy w taki sposób, aby mogły odprowadzać całą deszczówkę z powierzchni dachu. Rozplanowanie obejmuje wyznaczenie położenia sztucerów (pionowo nad studzienką) i określenie umiejscowienia narożników.
Następnie montujemy rynajzy, które będą podpierały rynny. Możemy je mocować do krokwi, deski czołowej lub pokrycia dachu, jednak jej koniec nie może przecinać płaszczyzny przedłużenia połaci dachowej. Rynajzy montujemy w odległości minimum 5 cm od połączeń elementów, aby zapewnić swobodne rozszerzanie się systemu. Trzeba również pamiętać, że górna krawędź rynny musi znajdować się ok. 2 cm nad krawędzią dachu.
Montaż
Pierwszym krokiem jest ułożenie na ziemi części prostych i złącz i jeśli to konieczne docinamy elementy do odpowiedniej długości. Części przeznaczone do klejenia lekko szlifujemy i łączymy ze sobą przy pomocy kleju lub spajając na zasadzie złączy zatrzaskowych lub samozaciskowych. Następnie osadzamy rynny na rynajzach, rozpoczynając od miejsca najdalej położonego względem odpływu oraz zakładamy denka i sztucery.
Początek odpływu przy pomocy kolanek formujemy w kształt litery „S”, aby przebiegał blisko ściany. Do niej przytwierdzamy obejmy – minimum jedną na 2 mb rury spustowej (zasada – przynajmniej dwie na jedną rurę). Same obejmy mocujemy za pomocą kołków lub kotew. Następnie łączymy ze sobą wszystkie elementy.
Na końcu rury spustowej mocujemy kolanko lub wylewkę, która będzie odprowadzać wodę. W przypadku, gdy chcemy, aby woda była odprowadzana do studzienki, dolny odcinek instalujemy w otworze osadnika i wpust uszczelniamy cementem.
Uwaga! Rynny PCV pod wpływem temperatury ulegają rozszerzaniu lub kurczeniu, co należy uwzględnić podczas montażu.
W trakcie instalacji nie zapominajmy również o zapewnieniu odpowiedniego spadku rynny.
Bezpieczeństwo
Instalowanie rynien nie jest skomplikowanym zajęciem, jednakże ze względów bezpieczeństwa prace najlepiej powierzyć wykwalifikowanej firmie.
Więcej porad dotyczącym rynien znajduje się pod tym linkiem.